Co robić kiedy bliska nam osoba odchodzi?

W momencie, w którym bliska nam osoba umiera, odczuwamy ogromny szok, żal i smutek. Pomimo zalewającej nas fali emocji i rozpoczynającego się procesu żałoby, musimy jednak zadbać także o formalności związane z pogrzebem, pochówkiem, później także postawieniem nieboszczykowi upamiętniającego go pomnika. Na szczęście w tych trudnych chwilach przychodzą nam z pomocą usługi pogrzebowe oferowane przez profesjonalne zakłady.

Zakład pogrzebowy zajmuje się wszelkimi formalnościami związanymi z pogrzebem – oferuje przechowanie ciała w kaplicy do momentu pochówku, kontaktuje się z odpowiednimi służbami w celu organizacji ceremonii, a także bierze odpowiedzialność za jej przebieg. Oferuje takie usługi jak wybór trumny czy kwiatów podczas ostatniej drogi bliskiej nam osoby. Zajmuje się też przewozem ciała. Oferowana jest zarówno organizacja pogrzebów wyznaniowych, jak i świeckich. W przypadku pogrzebów świeckich uroczystość prowadzi Mistrz Ceremonii Żałobnych, który zamiast odmawiania modlitw, wspomina historię życia zmarłego. Zakłady pogrzebowe takie jak chociażby mieszczący się w Warszawie Memorial coraz częściej dostosowują się do potrzeb swoich klientów, oferując również alternatywne formy pochówku, takie jak kremacja, czy jeśli jest to konieczne w jakimś celu, nawet ekshumację – czyli wydobycie szczątków zmarłego np. w celu przeniesienia ich do innego grobu czy na potrzeby dochodzenia śledczego.

W tak trudnym czasie, jakim jest odejście bliskiej osoby, bardzo trudno jest skupić się na wszystkich aspektach związanych z pogrzebem, pomoc zakładów pogrzebowych może być więc niezastąpiona – z pochówkiem, ceremonią i wszelkimi dotyczącymi jej detalami nie jesteśmy wtedy sami. Mamy więc czas aby zacząć przeżywać żałobę i mieć chwilę oddechu w celu zadbania o siebie – co w tak trudnym czasie jest niezwykle ważne. Równie istotne jest mieć świadomość, iż nie jesteśmy w obliczu tragedii pozostawieni sami sobie – takie poczucie bezpieczeństwa może także nam zapewnić pomoc zakładu pogrzebowego pogrzebymemorial.pl 

Poza załatwieniem formalności, warto zapewniać sobie towarzystwo bliskich, z którymi można powspominać zmarłą osobę i czuć się mniej samotnie. Wsparcie społeczne w okresie żałoby jest bardzo potrzebne. Musimy pamiętać, że przeżycie smutku po utracie zajmie nam trochę czasu i jest to jak najbardziej naturalne. Warto więc zapewniać sobie odpowiednią ilość odpoczynku i podchodzić do siebie z troską i wyrozumiałością. Zarówno profesjonalne usługi, jak i rodzina i przyjaciele oferują wsparcie, z którego w tak trudnym czasie naprawdę warto korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?