Jakie formalności należy spełnić, jeśli zgon nastąpił w domu?

Śmierć osoby bliskiej często jest wstrząsającym wydarzeniem dla najbliższych. Zwłaszcza, jeśli zgon nastąpił w domu. Nigdy nie jest to łatwa sytuacja dla pozostałych członków rodziny. Niestety, najbliżsi muszą dokonać wszystkich niezbędnych formalności, aby pochować zmarłego. Co należy zatem zrobić, jeśli do śmierci doszło w domu czy mieszkaniu?

Co warto wiedzieć?

Wiele osób uważa, że najpierw należy zwrócić się do zakładu pogrzebowego. Nie jest to jednak odpowiednia kolejność. Na początku najbliżsi zmarłego muszą bowiem wezwać lekarza pierwszego kontaktu lub doktora, który opiekował się osobą starszą. Trzeba bowiem podkreślić, że zazwyczaj w domu umierają osoby w podeszłym wieku, które od dłuższego czasu borykały się z kłopotami zdrowotnymi. Są jednak przypadki, kiedy śmierć nastąpiła niespodziewanie. Wtedy należy wezwać lekarza rodzinnego lub lekarza pogotowia. Jest to potrzebne, aby odpowiednia osoba wystawiła protokół zgonu albo kartę zgonu. Bez tego nie będą mogły być kontynuowane dalsze formalności związane z załatwianiem pochówku. Warto wiedzieć, że karta zgonu jest konieczna do wyrobienia skróconych aktów zgonu. Czynność tę można załatwić w Urzędzie Stanu Cywilnego.

 

Pogrzeby we Wrocławiu

Dopiero w tym momencie można zdecydować się na konkretne usługi pogrzebowe wrocław. Najlepiej wybrać firmę, która jest już długo obecna na rynku i cechuje się odpowiednim doświadczeniem. Dzięki temu najbliżsi będą mieli pewność, że ciało zmarłego będzie traktowane z należytym szacunkiem. Warto wiedzieć, że profesjonalny zakład pogrzebowy jest w stanie bardzo szybko zająć się danym przypadkiem i błyskawicznie przyjechać pod wskazany adres.

Następnie rodzina ustala z przedstawicielami zakładu pogrzebowego wszelkie formalności związane z pochówkiem. Warto wiedzieć, że w tym momencie rodzina może wybrać także pomoc w załatwieniu różnych kwestii (w urzędach czy zlecić umieszczenie nekrologu w wybranych gazetach).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?