Usługi pogrzebowe w Krakowie - tanio

Organizacja ostatniego pożegnania

Pomimo niechęci, pewnemu strachowi oraz niepewności przed śmiercią, szczególnie tą niespodziewaną i przedwczesną (chociaż, która śmierć nie jest przedwczesna…), jest ona częścią naszego życia. Każda religia na swój sposób, często bardzo podobny, stara się tłumaczyć, czy może lepiej powiedzieć radzić sobie z tym naturalnym zjawiskiem, rodzącym wielki ból wśród bliskich zmarłego. Jeszcze za życia, wielu ludzi ma pewne wyobrażenie, pragnienie o tym, jak chcieliby, żeby wyglądał ich pogrzeb. Chociaż najczęściej tłumi się myśli typu „Kto pomodli się nad moją trumną?”, bądź „Jak będzie wyglądała moja ostatnia droga?”, to serce może wewnętrznie, podświadomie podpowiadać pewne rzeczy. Niektórzy już za życia troszczą się o miejsce na cmentarzu, wybierają kamień na grób i zlecają wyrzeźbienie nagrobka. Być może chcą ułatwić późniejsze troski swojej rodzinie i przyjąć na siebie część obowiązków. Wiemy bowiem, że organizacja pogrzebu jest nie lada organizacyjnym wyzwaniem.

Planowanie i przebieg uroczystości

Każdy sobie poradzi z przygotowaniem i przeprowadzeniem planu uroczystości, jeśli tylko weźmie do ręki informator pogrzebowy. Wszystko należy zacząć od zapewnienia miejsca na cmentarzu i rozmowie z proboszczem. W przypadku religijnych obrzędów warto zapytać księdza, czy rodzina może wziąć czynny udział w liturgii, czytając, służąc, bądź śpiewając. Może też pomóc w przygotowaniu odpowiednich tekstów pożegnalnych, bądź z podziękowaniami rodzinie. Po tej najważniejszej części, następuje najczęściej stypa – pogrzebowa uczta z powodu śmierci bliskiego. Zaprasza się na nią rodzinę, najbliższych znajomych i przyjaciół. Charakter spotkania zależy w ogromnej części od samego organizatora. Czy gości będzie kilkudziesięciu, czy raczej rodzina zasiądzie w najbliższym, kameralnym gronie.

Wyobrażenia o ostatnim pożegnaniu

Każdy ma pewne pragnienia i wyobrażenia o własnym pogrzebie. Niektórzy chcieliby, żeby nad ich trumną zabrzmiał dźwięk trąbki, bądź skrzypiec. Często wzruszające są chwile zadumy przy muzyce, granej przez najbliższego przyjaciela zmarłego. Charakter pogrzebu zależy w dużym stopniu od życia zmarłego. Strażacy, wojsko, policja, ale nie tylko, bo praktycznie każdy zakład pracy w inny sposób dba o pożegnanie swojego pracownika i przyjaciela. Zdarzają się bardzo wymyślne uroczystości z przedstawieniami i tancerzami.

Wydarzenie niewątpliwie smutne i przykre, jednakże ostatnie pożegnanie jest niewyobrażalnie ważne dla każdego członka prawdziwej rodziny. Nikomu się nie życzy śmierci, ani organizacji pogrzebu bliskiej osoby. Wszyscy wiedzą, jaka rozpacz się z tym łączy. Warto wspierać osoby pogrążone w żałobie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?