Toczenie CNC – najistotniejsze aspekty

Tokarki CNC mogą być stosunkowo proste, podczas gdy inne są bardzo skomplikowane do obsługi najbardziej skomplikowanych prac. Tym ostatnim zawsze towarzyszyć będzie wysoka cena, a ich zaprogramowanie może być czasochłonnym wyzwaniem. Te duże centra tokarskie CNC są niepraktyczne dla mniejszych sklepów i hobbystów. Na szczęście istnieją opcje dla „małych facetów” ze wszystkimi funkcjami, których będą potrzebować, aby pozostać konkurencyjnymi i produktywnymi. 

Tokarki CNC mają obrotowy uchwyt lub płytę czołową, w której obrabiany przedmiot jest mocowany. Stałe narzędzie tnące przesuwa się do obracającego się metalowego elementu, usuwając materiał i tworząc okrągłą część. Natomiast frezowanie CNC obejmuje przedmiot obrabiany przymocowany do ruchomego stołu. W takim przypadku narzędzie tnące obraca się i przesuwa w metalowy kawałek, usuwając materiał i tworząc płaską powierzchnię. Toczenie CNC i frezowanie CNC mają również wiele wspólnego. Na przykład oba zajmują się geometrią, tolerancjami, wykończeniem powierzchni i sterowaniem CNC. Specjalne oprogramowanie kontroluje ruchy frezarki CNC i tokarki CNC, w wyniku czego każda z nich wymaga wysoko wykwalifikowanych i wykwalifikowanych pracowników w pewnym momencie procesu obróbki.

O tym warto pamiętać!

Zakup poziomego centrum tokarskiego CNC ustawia warsztat maszynowy dla wcześniej niedostępnych możliwości. Na przykład możesz podjąć się szybkich prac prototypowych i skrócić czas realizacji do ułamka tego, co było kiedyś. Możesz zacząć konkurować na seriach produkcyjnych okrągłych części obrabianych i toczenia stożkowego. Każda operacja, jaką można sobie wyobrazić, w tym gwintowanie, rowkowanie i radełkowanie, zostanie wykonana wydajnie na tokarce CNC.

Chociaż zaprogramowanie i skonfigurowanie tokarki CNC wymaga wykwalifikowanego pracownika, obsługa jest stosunkowo prosta. Firmy mogą wyznaczyć pracownika na poziomie podstawowym do zmiany części, podczas gdy ich doświadczeni (i lepiej opłacani) pracownicy są zaangażowani w zadania współmierne do ich talentów. Oprócz osi X, Y i Z w podstawowym trójosiowym centrum tokarskim CNC niektóre modele mają możliwości do 9 osi. Jak widać, operacje toczenia CNC wytwarzają części cylindryczne, takie jak wały, rury, kule, stożki i części o średnicy wewnętrznej i zewnętrznej. Jednak te wszechstronne maszyny mogą również frezować, wiercić, drążkować, wiercić i gwintować za pomocą narzędzi pod napięciem. A przy wsparciu główki i konika można wykonać długie wały, które są dokładne i mają doskonałe wykończenie powierzchni. Warto również wejść na stronę: https://radmot.com/pl/blog/toczenie-cnc-co-warto-wiedziec-zanim-zamowisz-usluge

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?